Seto Külävüü

Setomaa peamine turismimarsruut – lookleb lahtikeritud rahvariidevööna ühest Seto külast teise, juhatades meid kohtuma eriliste inimeste ja põnevate paikadega. See on justkui Setomaa selgroog või telg, mille külge kinnituvad siinsed külad, kirikud, kohvikud, muuseumid. Külävüü üks ots on Võõpsus, Setomaa põhjapoolseses väravas, sirutub üle Värska ja Saatse Obinitsa ja Meremäele, teeb vahepeal sõlmekese naabrite – Tsiistrenuka võrokeste ‒ juures ja lõpeb Luhamaa piiripunktis, kus ongi Anzelika Mahetalu.

Kostipäev

Millal oli Sinul viimati võimalust nautida roogasid, mis on valminud talus kasvatatud puu- ja juurviljadest, ning teed isekasvatatud taimesegudest? Seda pakub Anzelika Mahetalu, kus peretütar Anzelika ja tema ema elustavad vanavanemate retsepte ning seejuures avastavad ühiselt uusi maitseid. Uute maitsete ning vanade aegumatute hõngude segudega on võimalik tutvuda igaaastasel Kostipäeval.

Seto toidukultuuri määrab eelkõige looduse ringkäik ja naabrite – eestlaste ja slaavlaste ‒ mõju. Setod peavad tänaselgi päeval lugu puhtamaitselisest toidust, siinsele köögile on iseloomulik, et puhta tooraine maitse ja tekstuur on valmistoidus alati tunda. Tänapäeval on kõige tuntum seto söök sõir, laagerdamata kohupiimajuust, mis ehib Setomaal iga pidulauda.

Jookidest on tuntuim hansa, kodus pruulitud kange rukkiviin. Viimasel ajal on lisandunud ka hulk veinimeistreid.