Seto kuningriigipäev

Alates 1994. aastast toimuvatel kuningriigipäevadel kõlab seto hümn, marsib seto sõjavägi, maksab seto raha ning valitakse Kuninga meistrid – parimad taari-, õlle-, veini-, hansa-, sõira-, leiva-, pirukategijad, näputöömeistrid, pillimehed, tantsijad ja lauljad. Nagu igas õiges kuningriigis, on ka setodel oma kuningas, kes aga puhkab Petseri kloostri liivakoopastes. Päeva tipphetkeks ongi Setomaa ülemsootska, kuningas Peko maapealse asemiku valimine. See toimub maailma kõige demokraatlikumal viisil – inimesed seisavad oma valitud kandidaadi ette ritta. Setomaa ülemsootska on setode vaimne juht ja eestkõneleja.

Vaevalt julgesid esimese kuningriigipäeva korraldajad mõelda, et pannakse alus traditsioonile, mille tähtsust on seto kultuuri püsimisel raske üle hinnata. Tänaseks on Seto Kuningriigist on saanud seto rahva vaimne ühendaja ja üks märksõnadest, mille järgi setosid teatakse. Ja seda selliste sümbolite kõrval nagu seto leelo, rahvariided või õigeusk

Seto Kuningriigipäev toimub 6. august 2022 Luhamaal.

Maakonnas eripäraks on kahe tugeva kultuuriruumi (Seto ja Vana-Võromaa) olemasolu. Piirkonna eripära on võru ja seto keele kõnelemine, mis on ka elanike identiteedi peamine alus. Nii võrokestel kui ka setodel on mitmeid maailmas ainulaadseid kombeid. Setodelt on UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kantud laulmistava seto leelo.
Suureks väärtuseks peetakse külalislahkust, imeilusat vahelduvat loodust ja tugevat paikkonna tunnetust.

Setomaa looduse ilu ja mitmekesisust on kõige parem näha seal liikudes jalgsi või jalgrattaga.

Setomaal asuvad mitmed RMK matka- ja jalgrattateed.

https://www.visitsetomaa.ee/et/matkarajad